Barolo Boroli & michelinské |umění kuchaře Federica Galla

13.12.2017 |
Degustace

Český trh s italským vínem se rozrůstá o značku Boroli. Jejím zástupcem se stala společnost Merlot d´Or, známá spíše jako dovozce špičkových francouzských vín. Nicméně shoda okolností a osobních vztahů a záliba majitele firmy Zlatka Míčky ve vyzrálých piemontských vínech z Barola vedla k dohodě o zastupování této zajímavé značky na tuzemském trhu. Do Prahy tak přijel svá vína na začátku listopadu osobně představit pan Achille Boroli. A vzal si s sebou i šéfkuchaře Federica Galla. 

Vznikl tak zcela výjímečný večer věnovaný vynikajícím vínům vinařství Boroli a piemontské špičkové gastronomii v podání šéfkuchaře Federika Galla, oceněného hvězdou Michelin. Vše začalo degustací aktuálních ročníků a pokračovalo úžasnou italskou večeří ve spojení s vyzrálými baroly ze starších ročníků.

Za vínem Boroli stojí rodina Boroli pocházející z italského kraje Piemonte, která od poloviny 19. století proslula svými podnikatelskými aktivitami v segmentu textilního a vydavatelského průmyslu. V novém tisíciletí se prostřednictvím třetího ze 4 bratrů jménem Achille začala věnovat také vinařství. První vinařství zakoupili v Piemonte v roce 1996. Produkce vína představuje pro rodinu jakýsi návrat k přírodě a odklon od hektičnosti moderního světa. Součástí vinařství Boroli je také restaurace Locanda del Pilone, oceněná prestižní michelinskou hvězdou. Tento podnik využívá skvělý potenciál vín Boroli pro gastronomii a food pairing. Nejtypičtějším lokálním snoubením pokrmů s vínem je osvědčená kombinace Barola s lanýži. V České republice můžete nově aktuálně vychutnat 4 produkty z portfolia značky Boroli. Barolo Classico 2012, Barolo Cerequio 2012 a také Barolo Villero 2012, které pochází z historické vinice Villero v oblasti Castiglione Falletto. Vrcholem produkce je Barolo Cru Brunella z aktuálního ročníku 2013, které pochází z rodinou Boroli exkluzivně vlastněné historické vinice Brunella.

Pro Achilla Boroliho se víno stalo smyslem života. Dnes dokonce pravidelně v Piemonte pořádá i enologické sympozium za účasti největších vinařských jmen světa. Sám o svých vínech říká: „Jestliže poctivě pracujete ve vinici, respektujete přírodu a víno, pracujete správně. Máme různé vinice a vína, která z nich pochází, musí být rozdílná. Chci dělat taková barola, která budou příjemná k pití již po několika málo letech, ale budou mít potenciál zrát dalších padesát let. A to opravdu není snadné.” Tento záměr se však na základě mladých vín ochutnaných během úvodní degustace a poté i starších ročníků během večeře dá jedině potvrdit. Styl vín Boroli je někde mezi klasickým a moderním, jejich vína jsou poměrně pitelná již mladá, ale mají obrovský potenciál zrát v láhvi.

Samotná večeře pak byla dokonalým koncertem mistrovství Federica Galla z restaurace Locanda del Pilone a vyzrálých barol. Pomalu vařené vajíčko se sýrem Raschera a topinambury nebo třikrát pečené těstoviny Plin Agnolotti na másle Alta Langa s 36měsíčním parmazánem a lanýži byly nápaditou a velmi originální explozí chutí a vůní. Podobně jako dezert z hub, bílé čokolády, lískových oříšků a tymiánu.

Ve vínech Boroli se na tuzemský trh dostávají velmi zajímavá a kvalitní vína z Barola. Věřme, že si mezi francouzskými skvosty z portfolia Merlot d’Or najdou svou pevnou pozici.

Text a foto: Michal Šetka

Zveřejněno ve WINE & Degustation 12/17-1/18.


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI