Vinný sklep Újezd 19 |Již 13 let

20.02.2018 |
Pozvánky

 

"Chtějíce z vlastní vůle a naší nekonečné laskavosti, jakož i s pomocí boží, zlepšiti stav našeho království a všech jeho obyvatel, nařizuji: ... Zakládati vinice na všech horách obrácených k poledni ve třech mílích okolo Prahy..." Pro milovníky vína či historie nebude těžké uhodnout, který český král a císař Svaté říše římské je podepsaný pod tímto nařízením z roku 1358. Jedná se o stejného panovníka, který o dva roky později přikázal vybudovat Hladovou zeď , a tím zapříčinil, že se Újezd, ležící do té doby mimo městské hradby, stal nedělitelnou součástí Malé strany. Mohlo by se zdát, že jde o dvě zdánlivě nesouvisející nařízení z mnoha, která Karel IV. za svého života vydal. Shodou okolností, jak už to historie umí, se však o několik století později ukázalo, že se zase tak nesouvisející nebyla. Uprostřed Újezdu, konkrétně v čísle popisném 19, totiž vznikl před třinácti lety vinný slep.  

Původní myšlenkou majitele Vinného sklepu Újezd 19, Daniela Keřlíka, bylo vytvořit na Malé Straně prostor, kde by se mohli setkávat lidé se zájmem o víno, které se tou dobou netěšilo takové přízni, jako je tomu dnes. Zkrátka místo s přátelskou atmosférou, kde by bylo možné o víně diskutovat a prostřednictvím degustací objevovat kvalitní vína moravských, ale i zahraničních vinařů, kteří jej na jeho cestách za vínem zaujali. V prvních letech fungování proběhlo ve Vinném sklepu Újezd 19 několik desítek ochutnávek, během nichž bylo možné ochutnat vína moravského vinaře Pavla Halma či vinařství Stapleton-Springer, ze zahraničních pak vína z německé oblasti Pfalz či Rheingau, reprezentované vinařstvím Weingut Schreieck či vinařem Martinem Kleinem. Právě degustace německých vín předurčily další směřování Vinného sklepa, který se čím dál tím víc začal specializovat na odrůdu Riesling. Od roku 2005, kdy byla tato vinárna založena, se doba změnila. A spolu s ní i Vinný sklep Újezd 19. Víno získalo na oblibě a stalo se součástí každodenního života mnoha lidí. Stejně tak i tým Vinného sklepa získával zkušenosti, cestoval po vinařských oblastech a navštěvoval světové i lokální vinařské festivaly a výstavy, a především ochutnával nová a nová vína. Zůstalo nadšení z vína, láska k Rieslingu, ale přibyly nové vinařské oblasti, a hlavně stovky nových ochutnávek, které tříbily současné portfolio této vinotéky. V posledních letech vinárna navázala spolupráci s německými vinaři, jako jsou Weingut Kunz, Domdechant Werner či Louis Guntrum. Dále zde můžete ochutnat vína ze španělské oblasti Rioja, především pak z vinařství Bodegas Altanza či z katalánského vinařství Costers del Sió. Poslední čtyři roky se Vinný sklep Újezd soustředí také na dovoz vín z oblasti jižní Rhôny - mezi oblíbená vinařství patří Domaine Jean Royer, Domaine Fontavin či Domaine Fond Croze. Pokud byste chtěli přechutnat velkou část z nabídky Vinného sklepa Újezd 19, nejbližší možnost budete mít 3. 3. 2018, kdy bude vinárna oslavovat třinácté výročí. Tyto oslavy budou probíhat formou vinného festivalu, jehož součástí bude krom mnoha desítek vzorků i speciální VIP stánek, nabízející pečlivě vybraná archivní vína z Bordeaux a Bourgogne nebo možnost ochutnat španělské či holandské delikatesy z vlastního dovozu. A jelikož se jedná o třinácté výročí, mottem těchto oslav je: "Na pověry nedáme". Tak to třikrát zaklepejte na dřevo, přehlédněte černou kočku, která vám možná přeběhne přes cestu, a přijměte srdečné pozvání týmu Vinného sklepu Újezd 19 na výroční oslavu.    

www.vinnyujezd.cz

Zveřejněno ve WINE & Degustation 2/2018.


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI