W-D > Články > Aktuality >

VieVinum 2018 |Vídeňský Hofburg plný skvělých vín

17.07.2018 |

Od 9. do 11. června žila celá Vídeň, a především palác Hofburg vínem. Letošní VieVinum bylo pro rakouské vinaře obrovským úspěchem. Zájem o rakouská vína ve světě roste a potvrdilo to rekordních 15 tisíc návštěvníků z téměř 50 zemí světa. na jednom z nejkrásnějších festivalů vína na světě se tak letos potkalo rekordní množství návštěvníků s 550 rakouskými vinaři a také zajímavými hosty, s vinaři ze Švýcarska.

Skvělá organizace, rekordní počet návštěvníků

Dvacátý ročník VieVinum proběhl v duchu tradice ve vídeňském paláci Hofburg, který pro akci zajišťuje zcela výjimečné prostory a zázemí. Velkým úspěchem byl rekordní počet mezinárodních návštěvníků. Pozvání Austrian  Wine Marketing Boardu přijalo 1 150 obchodníků, žurnalistů, sommelierů a majitelů restaurací. Téměř polovina z nich byla letos na festivalu VieVinum poprvé. Ani horké letní počasí nezkazilo celkový příznivý dojem z celé akce. Již den před oficiálním začátkem festivalu se zúčastnilo přibližně 350 zájemců degustace špičkových rakouských vín s názvem „Velké Sauvignony a Pinoty“. Tato degustace jasně ukázala obrovskou kvalitu rakouských vín z odrůdy Sauvignon Blanc i Pinot Noir jak z mladých ročníků, tak vín prověřených časem.

Velmi zajímavý byl i doprovodný program seminářů, který se těšil obrovskému zájmu. Seminář plný aktuálních informací o rakouských vínech, který vedl ředitel AWMB Willi Klinger, byl beznadějně zaplněn, stejně tak jako degustace organizovaná institutem Masters of Wine „Nejlepší Pinoty Noir Starého světa kromě Burgundska“.

Willi Klinger na svém semináři představil současné trendy rakouského vinařství. Nezapomněl připomenout fakt, že Rakousko jako země produkující špičková vína z celosvětovým uznáním je stále zemí mladou. Rakousko se 15 let dostávalo z potíží způsobených tzv. „weinskandalem“. Dnes je však Rakousko moderní, uznávanou a rychle se rozvíjející vinařskou zemí s úspěchy na poli kvalitativním i obchodním.  Průměrná cena rakouského vína ze sklepa dnes dosahuje 3,39 eura za litr. Rakouské vinařství dnes ročně generuje 159 milionů eur. Naprostá většina vína se prodává v láhvích, objem prodaného stáčeného vína v sudech se blíží nule. Největšími importéry rakouských vín jsou dnes Německo, Švýcarsko, USA a Holandsko. Česká republika je v importu rakouských vín na 14. místě na světě. Pozitivním trendem je zvýšení objemu dovozu vín v láhvích a trvalé snižování objemu dovezeného vína v sudech či v cisternách.

Rakouské vinařství má i několik horkých novinek. Spíše zajímavostí je nových sedm hektarů vinic v Salzburgu, a brzy se tedy budeme moci kochat i víny z tohoto slavného rakouského města. Velmi důležitý je pro rakouské vinařství apelační systém DAC. V současnosti má Rakousko deset DAC. Nejnovějším z nich je Rosalia. Na dalších DAC se intenzivně pracuje. V přípravě je DAC Carnuntum, dále DAC Thermenregion a pro mnohé je jistě překvapivou informací, že na cestě k DAC je i slavná oblast Wachau. V procesu je oficiální klasifikace a certifikace vinic a do tří let by měl vzniknout oficiální atlas rakouských vinic dle jednotlivých apelací a hierarchie. V rámci hierarchie vín se plánuje pyramida o čtyřech kategoriích:Cru, Village, oblast DAC a oblast.

Velkým tématem je i rakouský sekt, jehož popularita neustále stoupá díky vysoké kvalitě a férovým cenám. U sektu se plánují tři kategorie: Austrian Sekt – musí zrát 9 měsíců na kvasnicích –, dále Austrian Sekt Reserve – musí zrát 18 měsíců na kvasnicích a být vyráběn tradiční metodou – a Austrian Sekt Grosse Reserve – musí zrát 36 měsíců na kvasnicích a být vyráběn tradiční metodou.

Rakouská vína rostou na mezinárodním významu

Během celého festivalu bylo zřejmé, že povědomí a znalosti o rakouských vínech i mezinárodní respekt vůči nim za poslední roky výrazně vzrostl. Převážná většina mezinárodních návštěvníků přijela do Vídně vybavena dobrými znalostmi rakouských vín a vinařských oblastí. Sami rakouští vinaři, kteří na VieVinum letos vystavovali, se vyjadřovali v tom smyslu, že nikdy předtím nezaznamenali tak velkou profesionalitu, připravenost, znalosti a zájem o rakouské víno ze strany návštěvníků, jako tomu bylo letos. Lze jasně vidět důkladnou práci AWMB na úspěšném světovém marketingu rakouských vín, která v mnoha zemích výrazně získávají na popularitě a přitažlivosti pro konečné konzumenty.

VieVinum, jiný a výjimečný festival vína

VieVinum je mezi světovými veletrhy a festivaly vína zcela výjimečnou akcí. Od roku 1998 patří mezi zásadní data v kalendáři vinných profesionálů z celého světa. Návštěvníci získají zcela ucelený obraz o rakouském vinařství. Dá se říci, že pokud by nějaký rakouský vinař na VieVinum chyběl, prakticky neexistuje. Najdete zde všechna nejslavnější jména rakouského vinařství jak v noblesních prostorách paláce Hofburg prezentují svá vína. Uspořádání je jednoduché, stejné a zcela spravedlivé pro všechny vinaře ať se jedná o drobného pěstitele, obrovský vinařský podnik, nebo vinařskou hvězdu celosvětového významu. Během tří dnů si tak vytvoří obraz o aktuálním stavu rakouského vinařství jak profesionálové z celého světa, tak rakouští i zahraniční milovníci vína, kterým je na festival umožněn vstup po všechny tři dny v odpoledních hodinách.  Večery pak patří mnoha dalším degustacím a večírkům vinařských spolků či apelací v nejrůznějších koutech Vídně, která dává celému festivalu nádherný kulturní rozměr. Jen těžko byste hledali tuto atmosféru kdekoliv jinde na světě. VieVinum 2018 bylo obrovským úspěchem a všem zájemcům o rakouská vína můžeme vřele doporučit, aby si ve svých diářích rezervovali termín pro příští ročník, tedy počátek června 2020.

Text a foto: Michal Šetka

Zveřejněno ve Wine & Degustation 7-8/2018

 

 


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI