W-D > Články > Cesty za vínem >

Zaječí

01.04.2019 |
Cesty za vínem

 Obec Zaječí a zdejší vinařství zná snad každý milovník vína v České republice. Starají se o to nejen zajímavá vína odsud pocházející, ale i významné vinařství v obci sídlící. Kdo by neznal třeba panorama vinice U Kapličky s honosnou budovou a penzionem stejnojmenného vinařství na pozadí, již tolikráte zvěčněné ve filmech či seriálech z tuzemského vinařského prostředí. Stejně jako progresivní přístup vinařství Vajbar s osobitým marketingem svých produktů. To ale zdaleka není všechno. Na dvě stě hektarů zdejších vinic a desítky větších či menších producentů si zaslouží Vaši pozornost. Stejně jako dlouhá historie obce ležící pod Přítluckou horou.

 Obec Zaječí byla založena už někdy na počátku 13. století. Poprvé je připomínána v roce 1222 v souvislosti s místním kostelem. Potom v roce 1335 udělil markrabě Karel městečku právo provozu obilného trhu a volného obchodu. Po roce 1385 získávají část vsi Lichtenštejnové a připojují ji ke svému lednickému statku. Větší část Zaječí ale patří dále ke statku velkopavlovickému. Po zániku patrimoniální správy v roce 1848 se Zaječí stalo součástí hustopečského okresu, což platilo až do druhé světové války. Od roku 1949 pak spadá Zaječí do okresu Břeclav. Hlavní dominantou obce je impozantní kostel svatého Jana Křtitele, postavený na místě původního kostela (pravděpodobně dřevěného ze začátku 13. století) v pozdně gotickém slohu v roce 1508. První zmínka o vinařství v obci je už z roku 1252, kdy Boček z Obřan daroval třetinu vinného desátku žďárskému klášteru. Pravděpodobné počátky zdejšího vinohradnictví a výroby vína ale spadají do období Velkomoravské říše. Jako na jiných místech Moravy, nejdůležitější roli hrály v raném středověku klášterní komunity, v okolí Zaječí především z řádu cisterciáků. Hlavním lákadlem pro výsadbu zdejších vinic byla od nepaměti téměř 300 metrů vysoká Přítlucká hora...

Více o této starobylé vinařské oblasti se dočtete v březnovém čísle časopisu WINE & Degustation 

 

Text: Martin Procházka
Foto: Martin Procházka, Vinařství Nosreti, Vinařství Vajbar, Vinařství U Kapličky, Vinařství Šabata


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht, WINE & Degustation, Exclusive, Caravan.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI