W-D > Články > Degustace >

Zámecké vinařství Bzenec |on-line degustace Ryzlink rýnský Terroir Moravia

05.03.2021 |
Degustace

Možnost pořádat reálné degustace opět skončila a vypadá to, že se chvíli budeme nad víny s přáteli a osobnostmi vinařského světa potkávat opět pouze v bezpečí svých domovů u obrazovek počítačů, tabletů či chytrých telefonů. Velmi zajímavou degustaci plnou cenných informací, a hlavně skvělých vínu spořádalo ve druhé polovině února Zámecké vinařství Bzenec.

O špičkových moravských terroir se hodně mluví, jen málokdo je ale schopen svá tvrzení jasně doložit kvalitou a stylem vín z mnoha ročníků tak dobře, jako to udělali pánové Ivo Kaňovský a Bořek Svoboda při degustaci ryzlinků ze Zámeckého vinařství Bzenec řady Terroir Moravia. Tato řada vín, jejímž cílem bylo dát konzumentům možnost srovnat mezi sebou vynikající a osobité moravské viniční tratě a jejich terroir, se v hlavě ředitele Zámeckého vinařství Bzenec Bořka Svobody a tehdejšího enologa vinařství Petra Ptáčka rodila již od roku 2009. Díky tomu měli účastníci degustace možnost porovnat ve vertikální degustaci ryzlinky rýnské z tratě Za Cihelnou z ročníků 2018 až 2011 a také v horizontální degustaci srovnat projev této královské odrůdy révy vinné z ročníku 2018 ze čtyř různých viničních tratí. Poloha Mikulov, Za Cihelnou je západní svah na okraji Mikulova. Půda je zde karbonátová černozem se sprašovo-jílovitým podložím středně těžká až těžká, s vyšším podílem jílovitých částic, dobrými vláhovými poměry, a to i v letech s nízkými srážkami. Sprašovo-jílovité podloží zde má také vysoký obsah aktivního vápna a spolu se svou záhřevností a dobrou schopností akumulovat vláhu dává vzniknout bohatým minerálním vínům s výraznou strukturou a rozmanitými vrstvami chutí během vyzrávání. Ryzlink rýnský, Mikulov, Za Cihelnou 2018 bylo víno s intenzivnější vůní se stopami citrusů a sušených meruněk, v chuti poměrně široké, vyvážené, minerální a dlouhé v závěru. Ryzlink z ročníku 2017 byl naprosto mimořádný a pro mě nejlepší víno celé degustace...

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním březnovém vydání magazínu WINE & Degustation. 

Text: Michal Šetka

Foto: ZVB Bzenec

 

 


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI