W-D > Články > Aktuality >

Winebestime |Nová aplikace

16.06.2023 |
Aktuality

Na trh přichází zcela nová a originální aplikace o víně, která je zaměřena na stanovení optimální doby, ve které je konkrétní víno ideální k pití. Aplikace je ideální pro zvolení správného vína k pití v restauraci nebo při nákupu domů či dárku. Samozřejměji ocení i sběratelé vína, kterým umožňuje v prémiové verzi mít přehled o pitelnosti vín v jejich sbírce. Na rozdíl od jiných vinných aplikací se tato nijak nezabývá hodnocením kvality daného vína. Vychází z předpokladu, že každé víno má svůj ideální čas k vypití, který se snaží pomoci milovníkům vína určit co nejpřesněji.

V aplikaci je pitelnost označena stupnicí od 1 (zcela nepitelná) po 10 (ideální pitelnost).Stupnice je v první fázi života vína vzestupná, jak dochází k vyzrávání vína, a následně sestupná, jak dochází k jeho stárnutí. Vína označená pitelností1 až 4 ještě nejsou připravena k pití nebo jsou již naopak za svým zenitem. Označení 5 až 7 znamená, že vína jsou již vhodná k pití, ale ideální čas k jejich otevření ještě přijde, případně že mají již to nejlepší za sebou, ale stále jsou příjemně pitelná. Hodnoty 8 až 10 pak znamenají ideální pitelnost.

Po vybrání vína aplikace zobrazí na „tachometru pitelnosti“ aktuální stav daného vína. Pro předplatitele prémiové verze se zobrazí i celá křivka vývoje pitelnosti, mohou tedy zjistit, kdy se dají očekávat změny v pitelnosti, tedy například kdy dosáhne víno svého vrcholu. V prémiové verzi také existuje funkce Collection, do které si můžete uložit svoje víno s popisem a nastavit si, aby vám aplikace připomněla (mailem nebo v aplikaci),kdy víno dosáhne vámi požadovaného stupně pitelnosti. Seznam vašich uložených vín s aktuální pitelností lze kdykoli exportovat do excelu.

Registrovaný uživatel si navíc může nastavit, zda má raději vína mladší, či starší, nebo mu vyhovuje standardní chuť a aplikace pro něj pak všechny křivky pitelnosti upravuje dle jeho chuťové preference.

Při určování ceny vína si můžete stanovit, zda chcete vidět cenu vína v eurech, amerických dolarech nebo librách. Při výběru ceny je standardně cenové pásmo uvedeno v běžné maloobchodní ceně vína v EU a pro jednoduchost jsou uvedeny i ceny v restauracích. Restaurační ceny jsou nastaveny rozdílně pro některé vybrané země, uživatel si může zvolit zemi, pro kterou se mu budou zobrazovat restaurační ceny (standardně se mu zobrazuje země dle jeho adresy).

V aplikaci si nevybíráte z konkrétních vín,ale z tzv. „regionů“. Vína jednotlivých zemí jsou rozdělena do skupin (regionů)podle vhodných kritérií – místa původu, barvy, odrůdy, kvalitativního stupně apod. Vyhledávání je intuitivní, stačí zadat některý z údajů na etiketě a aplikace vám nabídne výběr možností, z nichž si již můžete snadno zvolit tu pravou.

Autoři vyšli z předpokladu, že průběh vyzrávání vína lze odvodit z kombinace tří faktorů. Jedním z nich je „region“, tedy kombinace místa původu, odrůdy a někdy i místního kvalitativního stupně(např. burgundské Grand Cru). Druhým faktorem je ročník, který jednak samozřejmě vyjadřuje stáří daného vína, ale zároveň také kvalita ročníku významně ovlivňuje jeho vyzrávání. Posledním faktorem je pak cena vína. Ta v naprosté většině na vysoce konkurenčním světovém trhu určuje i kvalitu daného vína a je známo, že v naprosté většině případů kvalita vína výrazně ovlivňuje jeho vyzrávání. Ve stávající verzi aplikace pracuje se zhruba pěti tisíci různých možností vývoje vína. Autory aplikace jsou dva čeští milovníci vín – Rostislav Kuneš, který stojí již deset let za projektem Rare Wine, v němž probíhají každý týden degustace raritních archivních vín, a Jiří Kristek, který se vínu věnuje již více než 25 let a v posledních letech intenzivně studuje na Weinakademie Österreich kurz „WSET Diplomain Wines“.

Aplikace je určena primárně pro evropský trh, nicméně v ní nyní najdete vína z většiny celosvětově vinařsky významných zemí včetně Nového světa. Z Evropy je podrobně zpracována Francie, Itálie, Španělsko a najdeme zde vína z Německa, Rakouska a Portugalska. Mimo Evropu jsou podrobně zpracována vína z USA a Austrálie, najdeme zde i vína z Argentiny, Chile, Nového Zélandu, Jihoafrické republiky a Libanonu.

Autoři plánují postupné rozšiřování i pro další vinařské země, případně regiony již zahrnutých zemí. Dále nyní pracují na možnosti vyhledání vína podle fotografie etikety. Nyní se spouští beta verze aplikace, kterou najdete na app.winebestime.com 

Na této adrese je k dispozici bezplatná verze bez nutnosti přihlášení, případně prémiová verze za poplatek 15 eur ročně. Každý uživatel může po registraci získat prémiovou verzi na měsíc zdarma.


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI