W-D > Články > Cesty za vínem >

500 Let renesance na Loiře

17.07.2019 |
Cesty za vínem

V červnu tohoto roku se na Chenonceau, možná nejnavštěvovanějším a nejromantičtějším zámku na Loiře, bude konat zajímavá degustace vinařů mladé AOC Touraine-Chenonceaux, nazvaná Degustace pod hvězdami (fr. Degustationsous les étoiles). I přes svou výjimečnost je však tato ochutnávka jen malým střípkem v pestré mozaice oslav, které na Loiře, v kolébce renesančního umění a architektury,připomenou 500 let renesance v údolí Loiry. Je samozřejmé, že ve vinařské oblasti až do roku 2007 známé jako Vin de pays du Jardin de la France poteče i notně vína. A jaká to budou vína, napoví i zmíněná Degustace pod hvězdami, která nese podtitul "Večer věnovaný historii vína od dob renesance".

500 let je vskutku významné jubileum a v Centre Val de Loire se pod tímto vše objímajícím pojmenováním ukrývají hned tři významná výročí: 500 let od úmrtí Leonarda da Vinciho (1519 na zámku Clos-Lucé), narození francouzské královny Kateřiny Medicejské (13. dubna 1519) a položení základního kamene Château de Chambord - architektonického snu krále Františka I. Z pohledu vinaře je údolí Loiry, od pramene v Massif Central až po ústí do Atlantického oceánu v St. Nazaire to je přes 1 000 km, obrovskou rozlohou se stejně bohatou nabídkou vín bílých, růžových,červených, perlivých i šumivých. Pořadatelé oslav 500 let renesance mají naštěstí jiná měřítka a vycházejí ze seznamu světových památek UNESCO, které zohledňuje od roku 2000 oblast údolí Loiry o délce"jen" 280 km, od Sully-sur-Loire (Loiret)až po Chalonnes-sur-Loire (Anjou). I takto je největší území zapsané na tento prestižní seznam a vejde se tam na 120 velkých zámků na březích Loiry a jejich přítocích Cher, Indre, Loir a Vienne. 21 těch nejvýznamnějších je dále zařazeno do sítě Grands Sites du Val de Loire.

Více informací se dočtete v aktuálním vydání časopisu WINE & Degustation

Připravil: Jiří Trápek

Foto autor a Atout France


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI