W-D > Články > Cesty za vínem >

Bořetice

08.01.2020 |
Cesty za vínem

Malebná vesnice Bořetice a ještě malebnější její sklepní část na úpati Kraví hory láka k navštívení snad každého milovníka vín. Vysoka koncentrace špičkových vinařů, vyznamné viniční tratě a pravděpodobně jedny z nejlepších červených vin u nás charakterizuji tento kout Velkopavlovické vinařské podoblasti. Kdo by se nechtěl procházet uličkami stovek sklepů, ochutnávat špičkové frankovky či pinoty, případně z důvodu aktualní politické situace požádat o azyl ve zdejší autonomní vinařské republice. Srdce mnohých zůstala přikována ke zdejším vínům a sklípkům, otevřená a radostná, lehce divoká jak sklenička mladého bořetického André.

Obec Bořetice leží v mírně zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa. Protéká tudy říčka Trkmanka, místně zvaná Svodnica. Nejproslulejší lokalitou jsou Kraví hory, kde se nad početnou řadou vinných sklepů zvedají kopce úrodných vinohradů. Známá je i přírodní rezervace Zázmoníky se vzácným včelníkem rakouským a jinými chráněnými druhy rostlin. Archeologické nálezy z katastru obce kladou nejstarší osídlení do doby bronzové s lidem kultury protoúnětické a únětické, kam je datován i hromadný nález 36 bronzových hřiven. Slovanské osídlení zde zatím není doloženo a zdá se, že staré historické jádro vsi vzniklo podél cesty k Vrbici, dosedající kolmo na významnější komunikaci vedoucí z Kobylí do Velkých Pavlovic. V místě křížení cest vznikla náves a na jejím severním konci byl později postaven kostel. První písemná zmínka o Bořeticích pochází z roku 1222, kdy je ve vsi Poratiz jmenován dědičný rychtář Wido - Vít. V roce 1341 se část vesnice dostala do majetku významného moravského rodu pánů z Kunštátu. Po celé řadě dědických změn v držení vsi získal zboží v roce 1617 Zdeněk Žampach z Potenštejna. Tím byla obec spojena s hodonínským velkostatkem, jehož osud sdílela až do zániku patrimoniální správy v roce 1848. Od té doby patřila nejčastěji pod správu hustopečského okresu. Bořetice jsou jedním z hlavních center vinařské oblasti zvané Modré hory.

Více infromací se dočtete v aktuálním vydání časopisu WINE & Degustation.

Text: Martin Procházka

Foto: Martin Procházka, Vinařství Hempl, VINAŘSTVÍ SPRINGER, Vinařství Jedlička Bořetice, Vinařství Tři čtvrtě

 

 


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI