W-D > Články > Cesty za vínem >

Podvorov

25.03.2021 |
Cesty za vínem

Starý a Nový Poddvorov jsou nenápadné obce, které leží na jihovýchodě Slovácké vinařské podoblasti. Přestože je Poddvorov obklopen možná o něco slavnějšími vinařskými vesnicemi Čejkovice, Mutěnice nebo Velké Bílovice, neprávem je často v jejich stínu. V Poddvorově totiž sídlí řada nesmírně zajímavých vinařů, kteří obec víc než důstojně reprezentují na tuzemské a zahraniční vinařské scéně. Právě za některými z nich jsem se vydal tento měsíc.

Poddvorov je bezpochyby obcí s bohatou historií a tradicí. V historických dobách šlo o kraj hraniční, který často strádal válečnými událostmi. Slovanské osídlení je zde nicméně doloženo již v 9. století, v době, kdy celé území kolem nedaleké řeky Moravy představovalo centrální oblast Velkomoravské říše. Nálezy hrobů na katastru dokazují osídlení také v 11. a 12. století. V té době šlo již patrně o vesnici, která se nazývala Potvorovice a jejíž areál se dnes nachází v katastru Nového Poddvorova. Ves se poprvé objevuje v písemných pramenech v letech 1220 a 1228, kdy patřila nedlouho předtím založenému cisterciáckému klášteru na Velehradě (u Uherského Hradiště). Cisterciáci vesnici patrně osadili německými kolonisty...

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání magazínu WINE & Degustation.

Text: Václav Tichoň
Foto: Krásná hora, Vinařství Hnidák,
Bařina, Milan Sůkal


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI