W-D > Články > Cesty za vínem >

POPICE |menší, ale historicky a vinařsky velmi významná vesnice

31.05.2024 |
Cesty za vínem

Letní prosluněné dny jsou téměř za rohem a s nimi přichází i hlavní sezóna šťavnatých, svěžích bílých vín. A právě o nich bude další cestování po vinařských obcích Čech a Moravy. Tentokrát se společně vydáme do Popic, do menší, ale historicky a vinařsky velmi významné vesnice České republiky. Kromě skvělých vín a vinařů nabízí Popice také úžasné scenérie a výhledy do okolí, a tak by určitě neměly uniknout vaší pozornosti.

Popice se v písemných pramenech poprvé připomínají v roce 1291, kdy byly prodány dolnokounickému klášteru. Jejich název v německé podobě Popicz naznačuje, že se původně jednalo o ves příslušející některému kostelu nebo knězi. Již dávno předtím však poblíž dnešní vsi východním směrem stálo několik  starých slovanských osad. Slovanský živel byl někdy v první půli 13. století nahrazen německými kolonisty, kteří založili novou osadu podél cesty vedoucí od Hustopečí k Vranovicím. V roce 1249 získal Popice s celým mikulovským panstvím Jindřich z Lichtenštejna. Rod je však nedržel dlouho a už v roce 1291 je prodal zmíněnému dolnokounickému klášteru. V 15. století přešla část obce zpět do držení Lichtenštejnů a po zrušení kláštera v Dolních Kounicích se majiteli zbytku obce stali páni z Lomnice. Z té doby také pochází tvrz nad obcí na návrší zvaném Mohyla, která sloužila jako ochrana před různými nájezdníky. Ve své původní podobě to byla srubovitá patrová stavba, která zanikla někdy po roce 1420. První polovina 17. století přinesla několikerou změnu majitelů obce, a to hlavně v důsledku pohrom třicetileté války. Od roku 1648 až do poloviny 19. století obec vlastnili Dietrichsteinové z Mikulova. Po roku 1850 byla obec začleněna k soudnímu okresu Hustopeče.

Celý článek Václava Tichoně, včetně doporučení na vína z vinařství Gotberg, SONBERK a Vinařství Židek, najdete ve vydání WINE & Degustation 5/2024, které je možné zakoupit ZDE.


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Přihlášení uživatele

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo. Přihlášení platí i pro weby časopisů Yacht a WINE & Degustation.

Zapomněli jste heslo?

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena