W-D > Detail zprávy >

Tenuta di Capezzana |Aristokratická vína s historickými kořeny

01.08.2022 |
W-D, Cesty za vínem

Tenuta di Capezzana je určitě nejznámější a nejprestižnější vinařskou usedlostí v Carmignanu. Carmignano patří se svou tisíciletou historií k nejstarším městům Toskánska a od počátku bylo velmi úzce spojeno s pěstováním révy vinné. Má bohatou vinařskou historii a kultura místa byla s vínem vždy úzce spjata. Četné nádoby a další artefakty, které se v tomto regionu našly na archeologických nalezištích z doby Etrusků, dokazují, že se zde réva pěstovala již před více než třemi tisíci lety. Dnešní apelace Carmignano DOCG patří mezi vůbec nejmenší DOCG apelace v Itálii a je místem, kde vzniká několik velmi zajímavých vín i skvělý olivový olej.

V době římské říše rozdělil císař Silla zdejší půdu mezi několik válečných veteránů. Mnoho názvů dnešních vinařství pak pochází právě z této doby. Například název vinařství "Capezzana" je odvozen od jména jednoho z těchto veteránů, Capituse. Když v roce 1716 vydal Cosimo III. de' Medici první sbírku zákonů a vyhlášek pro vinařství, která zahrnovala i kontrolu kvality, geografické vymezení produkce, pravidla obchodu a postihy podvodníků, bylo Carmignano vyhlášeno jednou ze čtyř oblastí vhodných pro pěstování vína a díky tomuto souboru pravidel se vlastně jednalo o první systém na světě připomínající dnešní apelace. Ve třicátých letech 20. století bylo Carmignano přiřazeno pod apelaci Chianti Montalbano DOC. A byl to právě hrabě Ugo Contini Bonacossi, majitel vinařství Tenuta di Capezzana, kdo se zasloužil o obnovení samostatného DOC Carmignano v roce 1975. V roce1990 pak byla oblast povýšena mezi DOCG a toto označení může Carmignano používat dokonce zpětně od sklizně roku 1988. Toto uznání bylo pro Carmignano velmi důležité, zdejší vína jsou totiž opravdu jiná a velmi odlišná od vín z apelací Chianti.

Usedlost Capezzana, bývalé medicejské panství, je od začátku minulého století v majetku staré šlechtické rodiny Contini Bonacossi. Rod Bonacossi pochází ze Španělska. V roce 1920 se hrabě Alessandro Contini Bonacossi se svou rodinou přestěhoval do Toskánska a koupil Villu Vittoria ve Florencii, která je dnes kongresovým centrem. Ve stejné době koupil také vesnici Capezzana společně s okolními zemědělskými usedlostmi. Později byly připojeny dvě sousední farmy, Il Poggetto a Trefiano, a byla založena Tenuta di Capezzana. Hlavním cílem zde byla a je výroba kvalitních vín a olivového oleje. O firmu se začal starat Alessandrův syn Augusto Alessandro. V roce 1945 se z války vrátil Augustův syn Ugo Contini Bonacossi, který se zasloužilo rozsáhlou modernizaci vinařství a díky univerzitnímu zemědělskému vzdělání postupně přebral dohled nad celou firmou.

Dnešní Tenuta di Capezzana není pouze vinařství. 670 hektarů půdy zahrnuje 92 hektarů vinic, 140 hektarů olivových hájů, 50 hektarů zemědělské půdy a zbytek tvoří lesy. Ugova manželka Lisa, patřící mezi nejlepší kuchařky v Toskánsku, zde založila Wine & Culinary vzdělávací centrum pro profesionály. Tématem jsou základní koncepty tradiční italské kuchyně. Na vedení firmy se dnes podílí jejich děti. Dcera Benedettase stará o vinařství, Beatrice o obchod a propagaci a syn Filippo řídí práce na vinicích a výrobu olivového oleje.

Co se týče samotných vín, Tenuta di Capezzana patří určitě ke světové extratřídě. Jejich portfolio je zároveň pestré a nabízí jedno bílé, jedno růžové, pět červených vín a konečně také jedno špičkové sladké Vin Santo.

"Základním" červeným vínem je Barco Reale di Carmignano DOCG, které svou kvalitou patří k nejzajímavějším vínům celého Toskánska ve své cenové hladině. Vzniklo v roce 1984 a jedná se o druhé víno z apelace Carmignano. Složeno jez Cabernetu Sauvignon, Canaiola a Sangiovese. Hrozny se jen sbírají z mladších vinic a víno leží o 1 rok méně ve velkých sudech. Jedná se v podstatě o mladšího bratra vína Villa di Capezzana.

Villa di Capezzana di Carmignano DOCG je pak historické víno oblasti Carmignano, které dokonale ztělesňuje krajinu Carmignano. Jedná se o opravdový klenot panství, rodina Bonacossi má v archivu dokonce láhve z roku 1925. Víno je složeno ze Sangiovese a Cabernetu Sauvignon, zraje více než rok ve velkých sudech a dalších přibližně 12 měsíců v láhvi. Tato vína jsou neskutečně šarmantní, ušlechtilá a křehká. Trefi ano Riserva Carmignano DOCG je pak dalším důležitým vínem této apelace v kategorii Riserva. Tato vína jsou o poznání strukturovanější, mohutnější a vrstevnatější. Zrají 16 měsíců ve velkých sudech a další rok v láhvi. I přes jejich strukturu a plnost jsou stále, pro Capezzanu typicky, velmi elegantní a harmonická.

V plejádě špičkových červených vín nelze opomenout ani jejich Supertoskánské víno s označením "Ghiaie della Furba IGT". Ugo a Vittorio Contini Bonacossi v roce1979 přišli s myšlenkou vyrábět v Carmignanu cuvée ve stylu bordeaux. Své jméno toto víno získalo podle štěrkovitého terénu u potoka Furba, kde se nacházela první vinice. Složeno je z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah a zraje rok v barikových sudech a přibližně dva roky v láhvi. Projev těchto vín je sametově hebký a kombinuje ohnivost, hřejivost, kořenitost a ovocnost s mimořádným potenciálem dalšího zrání.

Pro mnoho milovníků italských vín je Tenutadi Capezzana skrytým klenotem Toskánska. A právem. Jejich noblesní vína totiž nabízí vše, co od špičkového toskánské hovína očekáváte - aristokratický projev, šarm, eleganci a dlouhověkost.

Výhradním dovozcem Tenutadi Capezzana je v České republice společnost CHOVAN s.r.o.


Partneři

Aktuální číslo

Předplatné


PřihlášeníRegistrace

Zapomněli jste heslo?

Prosím, zadejte Vaše uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu. Budou vám okamžitě zaslány pokyny pro resetování hesla.

Návrat na přihlašovací formulář

© YACHT s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Created by EI